איך לבחור מקום לימודים לאימון אישי?

האימון האישי נעשה מוכר יותר ויותר בישראל וההיצע של מוסדות לימוד להכשרת מאמנים אישיים רק הולך וגדל. מי שמנסה למצא דרכו בין שפע תוכניות הלימוד ושיטות האימון האישי שהן מלמדות מגלה שהבחירה לא פשוטה. ובמקביל, עלויות הקורסים גבוהות מאד, תהליך ההכשרה איננו קצר, ואין אפשרות לקבל את הכסף בחזרה אם דברים לא מסתדרים... ברור שתהליך בחירת מקום הלימודים איננו פשוט.

מציאת מקום לימודים היא בעצם הנסיון למצוא את ההתחברות למתודולוגיה, למורה או לסגנון ההוראה, ואלה הם מאד אישיים ושונים מאדם לאדם. לכן המומלץ ביותר הוא חיפוש אישי שיתן לכל אחד את התשובה שלו.

רוב מקומות הלימוד בארץ הם די חדשים (לכל היותר בני שנתיים או פחות. כמובן שיש מספר קטן של מורים שמלמדים יותר זמן) כך שרובם עדיין מבצעים שינויים גדולים בקורסים שהם מציעים, בהרכב צוות ההוראה ועוד ועוד. חשוב להביא זאת בחשבון.

מאמר זה מעלה מספר הצעות לשאלות ונושאים שמומלץ לברר ולהביא בחשבון בתהליך קבלת ההחלטה והבחירה במקום הלימודים:

* בקשת המלצות יכולה לעזור חלקית, אך יש לזכור: רוב האנשים מכירים את מה שהם למדו, מעטים מכירים באופן דומה תוכניות לימוד אחרות. בנוסף, אנשים נוטים להעריך יותר את המורה שלהם ואת בית הספר בו למדו. לכן צריך להביא בחשבון שלהמלצות יש גבולות והטיות.

* כדאי לקרוא באתרי האינטרנט ו/או בפרסומים שנשלחו אליכם הביתה, וביחד עם ההמלצות שאספתם לבצע סינון ראשוני. אחרי כל אלה מאד מומלץ ללכת ולהתרשם באופן אישי ממי שנראה רלוונטי.

* אין תחליף לסיבוב ביקורים בהרצאות המבוא הניתנות על ידי המכללות והמורים השונים. קודם כל תקבלו מושג אישי בלתי אמצעי על מוסד הלימודים והאנשים המנהלים אותו. זיכרו שכל אדם מוצא את ההתאמה האישית לתפיסת עולמו, לשיטת הלימודים הנוחה לו, וכן, גם להתאמה הבין-אישית יש חשיבות גדולה מאד בתחום האימון האישי.

* בררו איפה יתנהלו הלימודים בפועל. אם אינכם מכירים את המקום, שווה לבקר בו ולראות את התנאים בהם יתקיימו הלימודים. (כמובן שאין לשכוח טריוויה כמו נוחות ההגעה, שעות תחבורה ציבורית וכדומה)

* בקשו לקבל את תוכנית הקורס. היא תתן לכם מושג (כללי כמובן) על תכני הקורס ובעצם על המתודולוגיה של האימון האישי שתועבר. שימו לב שבמקומות חדשים, ייתכן שעוד אין תוכנית קורס מסודרת, או שמקבוצה לקבוצה תוכנית הקורס משתנה. גם זו אינפורמציה חשובה לכם.

* מי הם המרצים בקורס? נסו לקבל תשובה ברורה ומלאה ככל האפשר. לאופיים של המרצים השפעה רבה על התנהלות הקורס שבו תבלו שעות רבות וממנו תצפו לבניית תהליך הלמידה שבסופו תבנו לעצמכם תפישת עולם ותהפכו למאמנים.

* מהן דרישות הקורס? כלומר, איזה מטלות תידרשו לבצע ומהם התנאים בהם תצטרכו לעמוד כדי לקבל את תעודת הסיום. מאד לא נעים לגלות "צפרדעים" תוך כדי הקורס, כשביטולים כבר אינם אפשריים. שוב קיימת האפשרות שלא ידעו לומר לכם, מהסיבות שכבר עמדנו עליהן, כך שאם אתם מקבלים מידע מעורפל, או שנראה קצת חסר, זו יכולה להיות אינדיקציה עבורכם שיכולות לצוץ בעיות, וזהו עוד שיקול שכדאי להביא בחשבון בתהליך קבלת ההחלטה – למשל, האם אתם טיפוסים שמסתדרים בנוחות עם "הנחתות פתאומיות" או שינויים מהותיים?

* בררו האם חומרי הלימוד כלולים בעלות הקורס, או שאתם אמורים לקנות ספרים / חומרי לימוד אחרים באופן עצמאי. גם זו יכולה להיות "צפרדע", אולי קטנה, אבל בכל זאת לא נעים לבלוע...

* מומלץ מאד לנסות לדבר עם אנשים שסיימו קורסים קודמים וגם לדבר עם אנשים שלומדים בקורס שרץ עכשיו. דרך אחת היא לבקש ממקום הלימוד עצמו, אם כי ברור שהם יפנו אתכם ל"לקוחות מרוצים". מה שאפשר לנסות לעשות הוא דרך אותם אנשים לבקש לדבר עם אנשים אחרים שלמדו/לומדים איתם.

* למה גם וגם? כי אנשים שסיימו את הקורס יתנו לכם פרספקטיבה על מכלול הלימוד והתועלת שהם הפיקו מהקורס, ואילו אנשים שלומדים עכשיו יתנו לכם מידע על דרכי הלימוד עצמן, ההתנהלות של הקורס, צוות ההוראה והמנהלה כפי שהם רואים אותם משיעור לשיעור.

* אם תהליך הבירור שלכם לוקח קצת זמן – וזה טוב! – ייתכן שבמקום לימוד מסויים כבר עומד להפתח קורס חדש. אל תניחו שמה שידוע לכם על אותו מוסד לימודים ותוכנית הלימודים שהוא מציע תקף גם לקורס החדש – רוב המוסדות המלמדים בארץ עדיין עורכים שינויים בדרישות הקבלה, תכנית הלימודים, הרכב צוות ההוראה, דרישות הקורס (המטלות והתנאים בהם צריך לעמוד כדי לקבל את תעודת הסיום), מחיר הקורס, ועוד ועוד.

* ולבסוף, ערכו בירור פנימי ושאלו את עצמכם: עם איזה מורה אתם חשים נוח? באימון האישי יש חשיבות רבה להתאמה הבין-אישית - בלימודים כמו גם במהלך העבודה.
אל תזלזלו בתחושות פנימיות אלה! הקורסים אינם קצרים ובהחלט לא זולים, ובמהלכם צריך להיבנות מרחב הלימוד שמאפשר גדילה והתפתחות אישית של כל אחד עם עצמו.
מורים שאינם מאפשרים לדברים אלה לקרות, חוסמים למעשה את יכולתכם לפתח את המאמן האישי שבכם למלא יכולותיכם.

זהו. בסופו של תהליך עליכם לשבת ולשקלל את התשובות והמידע שאספתם.
אני מקווה שכל הנושאים וכיווני המחשבה שהעליתי עזרו לכם להגיע להחלטה.

בהצלחה!
אני מאחלת לכם הרבה הנאה וצמיחה אישית.


- אם נותרו לכם שאלות אתם מוזמנים לקבוע פגישת התייעצות

- לחצו כאן לחזרה לפינת ההשראה ותכנים של העצמה אישית